Neden Antrenoryum

Çocuğum Spora Başlarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Antrenoryum Çünkü Sporu Seviyorum
Antrenoryum olarak, günümüzde çocuklarımızın ne kadar hareketsiz bir yaşam sürdüğünün farkındayız ve artan ekran süreleri, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve düzensiz uyku saatlerinin oluşturduğu risklerin bilincindeyiz. Bu nedenlerle, çocuklarımızın sporla iç içe olması sağlıklı bir gelecek adına onlar için çok önemlidir.

Büyüme çağında spor yapan çocuklar sağlıklı gelişim gösterirler. Genetik, büyüme ve gelişme üzerindeki en etkili faktör olsa da yapılan araştırmalar, fiziksel aktivitenin de büyüme ve gelişme üzerindeki yadsınamayacak etkilerini ortaya koymuştur. Spor yapan insanın kalp ve dolaşım sistemi daha düzenli hale gelir ve akciğer kapasitesi artar.

Şeker hastalığı ve obeziteye karşı mücadelede birebirdir. Ayrıca sporun bedensel gelişimlerine katkısının yanında sosyal anlamda çocuklarımıza sağlayacağı faydalar da çok önemlidir.

Vücut ile beyin arasındaki uyumu sağlayabilmek bu anlamda önem taşır. Antrenoryum olarak gelişim çağındaki çocuklarımızla yapacağımız egzersiz programlarıyla sadece fiziksel değil, düşünsel çaba harcamalarını ve beyinlerinin gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Çocuğunuzun hareketsiz kalmasından endişe duyuyor ve spor yapmasını istiyorsanız sadece telkinler ile değil, kendiniz de spora başlayarak örnek teşkil etmeniz hem çocuğunuzu spora teşvik edecek hem de sporun bir yaşam biçimi olduğunu gösterebilmek ve spor kültürü oluşturabilmek anlamında da katkıda bulunacaktır.
 
Tabi çocuğumuz spora başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler mevcut. Eğer çocuğunuzun bilindik kronik hastalığı, spora katılım öncesi bir sağlık sorunu, ailede 50 yaşından önce kardiyak problemlerden ya da bilinmeyen bir nedenden hayatını kaybetmiş kimse yoksa ve devamlı olarak hekim kontrolünden geçiyorsa, spora başlamadan önce yeniden sağlık muayenesinden geçmesine gerek yoktur.

Çocuğunuzun akut veya kronik bir hastalığı var ise spora başlamadan önce mutlaka ilgili hekim tarafından gözden geçirilmelidir. Belli durumlarda bir takım kan tetkikleri ve kalp testleri gerekebilir.
 
Çocuğunuzun herhangi bir sağlık problemi yok ve spora başlamak istiyorsa belli branşlara odaklanmak yerine, çocuğunuzu ilgi duyduğu, heyecan hissettiği sporlara yönlendirmek daha iyi olacaktır. Kaldı ki öncelikle yüzme, atletizm, cimnastik gibi temel sporlarla başlayıp belli ölçüde koordinasyon kazanımı sağlayabilmek ve branşlaşmadan önce bir temel oluşturabilmek oldukça faydalı bir yaklaşımdır.