Spor Branşları

Wing Chun

Wing Chun

Wing Chun'un kesin kökeni bilinmemektedir ve Güney Çin dövüş sanatlarının gelişimine atfedilmektedir. Wing Chun'un tarihindeki ve belgelenmesindeki karmaşıklıklar, dövüş sanatının yazılı olmaktan ziyade öğretmenden öğrenciye sözlü olarak aktarılmasına bağlanmaktadır.

Eski Çin'de Wing Chun, diğer tüm dövüş sanatları veya zanaat loncaları gibi, geleneksel olarak ustadan öğrenciye bilinen bir şekilde aktarılırdı. Öğrencinin (çırağın) tüm eğitiminden kişisel olarak sorumlu olan ustaya Sifu (usta) olarak hitap edilirdi. Dersler genellikle ustanın evinde yapılır, burada usta ve ailesi ile öğrenci (çırak) arasında belirli karşılıklı yükümlülüklerle birlikte kişisel bir bağ gelişirdi. İlk halka açık dövüş sanatları okulları Hong Kong'da kurulmuştur. O zamandan beri Wing Chun dersleri daha modern, akademik ve ticari bir karakter kazanmıştır.

The Ving Tsun Athletic Association 1967 yılında Kantonlu usta Ip Man ve yedi kıdemli öğrencisi tarafından kurulmuştur. Ip Man'a göre Wing Chun dövüş sisteminin ilk halka açık gösterisi Hong Kong'da 1969 kışında o zamanlar Baptist Koleji (şimdiki Hong Kong Baptist Üniversitesi) olan yerde resmi bir sergi dövüşünde gerçekleşmiştir. Ip Man'ın öğrencisi olan Leung Ting, ustasını ve dönemin dövüş sanatları dünyasının bazı tanınmış temsilcilerini koleje davet etmiş ve uzman izleyicilerin önünde sergi dövüşlerini yönetmiştir.

Wing Chun'da ister saldırıda ister savunmada olun, merkezinizi daima korumak ve rakibin gücünü ona karşı kullanmak gibi temel prensipler vardır. Yumruk gücü değil vücudun hızı ve kütlesi kullanılır. Wing Chun'daki en yaygın form sistemi üç boş el formu, iki silah formu ve bir ahşap kukla formundan oluşur.

Antrenoryum'a gelerek Wing Chun branşı hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilir ve eğitmenlerimizle çalışmaya başlayabilirsin.