Spor Branşları

Atletik Performans

Atletik Performans

Atletik performans, sağlık, zindelik veya uzun ömürlülük gibi daha geniş kapsamlı spor bilimi kavramlarının çoğundan farklı bir ifadedir. Atletik performans, bir sporcunun belirli bir süre boyunca belirli performans hedeflerine ulaşmak için gösterdiği çabayı tanımlar. Sporcunun doğal yeteneği veya kondisyonu performans seviyesini etkileyecektir. Tüm sporcular sonuçta performansı kendi standartlarına göre ölçer. Performans genellikle tek veya izole bir faaliyetin aksine, bir ay veya bir sezonluk yarışma performansı gibi bireysel sonuçların bir toplamı olarak kabul edilir. Atletik performans sadece belirli bir sonucun değerlendirilmesini değil, aynı zamanda iyileşme kavramını da içerir. Bir sporcunun düzenli antrenmana veya rutine ne kadar çabuk dönebileceği önemli bir performans faktörüdür, çünkü iyileşme sporcunun bir sonraki etkinliğe nasıl hazırlanabileceğini belirleyecektir. Beslenme, performansın her yönünün geliştirilmesinde hayati bir rol oynar.

Sporda atletik performansın dört ana boyutu vardır. Bunlar beceri, güç, dayanıklılık ve toparlanmadır. Herhangi bir sporda yüksek performans bu boyutların karakteristik bir karışımını gerektirir.

Atletik performans antrenmanları, belirli bir atletik çabada başarıyı artırmak ve sakatlanma riskini ve şiddetini azaltmak için gerekli görülen önceden belirlenmiş fiziksel nitelikleri ve ilgili becerileri geliştirmek üzere tasarlanmıştır. En az yaralanma riski ile zaman içinde en iyi sonuçları üretecek şekilde planlanır ve tüm eğitimler, tüm kapasitelerde yüksek düzeyde spor performansı mükemmelliğini ve uzmanlaşmış ve simüle edilmiş egzersizlerden söz konusu spora optimum aktarımı teşvik etmek için bir araçtır.

Antrenoryum atletik performansını geliştirebilmek için başvurabileceğin yegane adreslerden biri. Haydi neyi bekliyorsun?