Spor Branşları

Kayak

Kayak

Kayak, kar üzerinde kaymak için kayakların kullanılmasıyla gerçekleştirilen spor branşıdır. Amaç çeşitleri arasında temel ulaşım, eğlenceli bir aktivite veya rekabetçi bir kış sporu bulunmaktadır. Birçok rekabetçi kayak etkinliği türü Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tanınmaktadır.

Kayak sporu neredeyse beş bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Modern kayak sporu İskandinavya'daki başlangıçlardan itibaren evrim geçirmiş olsa da, antik resimlerin yorumlanmasına göre 100 yüzyıldan daha uzun bir süre önce bugünkü Çin'de uygulanmış olabilir ancak bu konu tartışılmaya devam etmektedir.

''Kayak'' kelimesi Eski Nors dilinde ''odun veya yakacak odun parçası'' anlamına gelen ''skio'' kelimesinden gelmektedir. Asimetrik kayaklar kuzey Finlandiya ve İsveç'te en azından 19. yüzyılın sonlarına kadar kullanılmıştır. Kayakçı bir ayağına kaymak için uzun ve düz bir kayak takarken, diğer ayağına da tekme atmak için daha kısa bir kayak takardı. Kısa kayağın alt tarafı ya düzdü ya da bu kullanıma yardımcı olması için hayvan derisiyle kaplıydı, kayakçının ağırlığını taşıyan uzun kayak ise modern kayak cilasına benzer bir şekilde hayvan yağıyla işleniyordu.

Kayak, 19. yüzyılın ortalarına kadar öncelikle ulaşım için kullanılmıştır ancak o zamandan beri aynı zamanda bir eğlence ve spor haline gelmiştir. 18. yüzyılda Norveç'te askeri kayak yarışları düzenlenmiş ve 18. yüzyılın sonlarında kayak savaşı incelenmiştir. 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında ekipmanlar geliştikçe iki ana kayak türü ortaya çıkmıştır ki bunlar Alp (yokuş aşağı) kayağı ve Kuzey disiplini kayağıdır. İkisi arasındaki temel fark kayak bağlama tipidir (kayak botlarının kayaklara bağlanma şekli).

Kayakta teknik, kayak teknolojisi ve kayak geometrisi ile birlikte gelişmiştir. İlk teknikler arasında telemark dönüşü, stem, stem Christie, snowplough ve paralel dönüş yer alıyordu. Yeni parabolik tasarımlar ile daha modern olan carve dönüşü gibi tekniklerin uygulanması mümkün olmuştur.

Antrenoryum'da bütün yeni teknikleriyle beraber kayak eğitimi alabilir ve öğrenmenin keyfine varabilirsin.