Spor Branşları

İzcilik

İzcilik

İzci Hareketi olarak da bilinen izcilik, kampçılık, ağaç işleri, su sporları, yürüyüş, sırt çantasıyla gezme ve spor gibi pratik açık hava etkinliklerine vurgu yapan gayri resmi bir eğitim programı olan izci metodunu kullanan dünya çapında bir gençlik hareketidir. Hareketin yaygın olarak tanınan bir diğer özelliği de, bir ülkedeki tüm sosyal statü farklılıklarını gizleyen ve eşitlik sağlayan, boyun atkısı ve sefer şapkası veya benzer şapkalar içeren izci üniformasıdır. Üniformanın ayırt edici özellikleri arasında liyakat rozetleri yer alır.

1907 yılında İngiliz Ordusunda Korgeneral olan Robert Baden Powell, İngiltere'deki Brownsea Adası'nda bir İzcilik kampı düzenledi. Baden Powell, kısmen daha önceki askeri kitaplarına dayanarak Scouting for Boys (Londra, 1908) kitabını yazdı. Hem erkek izciler hem de kız izcilerden oluşan izci hareketi yirminci yüzyılın ilk on yılında iyice yerleşmişti.

İzci metodu, erkek ve kız izcilik kuruluşlarının kendi birimlerini işlettikleri temel metottur. Dünya İzci Harekatı Teşkilatı izciliği ''Kurucu tarafından tasarlanan amaç, ilke ve metoda uygun olarak köken, ırk veya inanç ayrımı gözetmeksizin herkese açık, gençler için siyasi olmayan gönüllü bir eğitim hareketi'' olarak tanımlamaktadır. İzciliğin amacı ''gençlerin bireyler, sorumlu vatandaşlar ve yerel, ulusal ve uluslararası toplulukların üyeleri olarak fiziksel, entelektüel, sosyal ve manevi potansiyellerini tam olarak gerçekleştirmelerine katkıda bulunmaktır.''

Hem fiziksel hem entellektüel hem de sosyal ve manevi potansiyellerini geliştirmek istiyorsan Antrenoryum'da izcilik eğitimi alabilirsin.