Spor Branşları

Aikido

Aikido

Aikido Iwama Ryu, Iwama Shin Aiki Shuren Kai, Shodokan Aikido, Yoshinkan, Renshinkai, Aikikai ve Ki Aikido gibi birçok farklı stile ayrılan modern bir Japon dövüş sanatıdır. Aikido günümüzde yaklaşık 140 ülkede uygulanmaktadır. Başlangıçta Morihei Ueshiba tarafından dövüş çalışmaları, felsefe ve dini inançlarının bir sentezi olarak geliştirilmiştir. Ueshiba'nın amacı, uygulayıcıların kendilerini savunmak için kullanabilecekleri ve aynı zamanda saldırganları yaralanmalardan koruyabilecekleri bir sanat yaratmaktı. Aikido genellikle ''yaşam enerjisini (onunla) birleştirme yolu'' veya ''uyumlu ruhun yolu'' olarak çevrilir. Kurucusunun felsefesine göre, aikido pratiğinde birincil amaç şiddet veya saldırganlık geliştirmek yerine kendini aşmaktır. Morihei Ueshiba bu ilkeyi ifade etmek için ''masakatsu agatsu katsuhayabi'' yani ''gerçek zafer, kendine karşı nihai zafer, burada ve şimdi'' ifadesini kullanmıştır.

Ueshiba'nın kıdemli öğrencileri, kısmen onunla ne zaman çalıştıklarına bağlı olarak aikidoya farklı yaklaşımlarda bulunmuşlardır. Bugün aikido, dünyanın her yerinde geniş bir yorum ve vurgu yelpazesine sahip bir dizi stilde bulunur. Bununla birlikte, hepsi Ueshiba tarafından formüle edilen teknikleri paylaşır ve çoğu hücum edenin sağlığı için endişe duyar.

Aikido'nun temel prensipleri arasında irimi (giriş), atemi, kokyu-ho (nefes kontrolü), sankaku-ho (üçgen prensibi) ve rakibin saldırı momentumunu yönlendiren tenkan (dönüş) hareketleri yer alır. Eğitim aşamasında başta fırlatmalar ve eklem kilitleri olmak üzere çeşitli teknikler kullanılır.

Neredeyse tüm Japon dövüş sanatlarında olduğu gibi aikidoda da eğitimin hem fiziksel hem de zihinsel yönleri vardır. Aikidodaki fiziksel eğitim çeşitlidir, hem genel fiziksel uygunluk ve kondisyonu hem de özel teknikleri kapsar. Herhangi bir aikido eğitim programının önemli bir kısmı atışlardan oluştuğu için, yeni başlayanlar güvenli bir şekilde nasıl düşeceklerini veya yuvarlanacaklarını öğrenirler. Saldırı için özel teknikler hem vuruşları hem de tutuşları içerir. Savunma teknikleri ise atışlar ve iğnelerden oluşur. Temel teknikler öğrenildikten sonra öğrenciler birden fazla rakibe karşı serbest stil savunma ve silahlarla teknikler üzerinde çalışırlar.

Kendini savunabilme konusunda rahat hissetmek istiyorsan aikido eğitmenlerimizle bire bir derslere başlayabilirsin.