Spor Branşları

Dalış

Dalış

Dalış, genellikle akrobasi yaparken bir platformdan veya sıçrama tahtasından suya atlama veya düşme sporudur. Dalış, olimpiyat oyunlarının bir parçası olan, uluslararası kabul görmüş bir spordur. Buna ek olarak, yapılandırılmamış ve rekabetçi olmayan dalış, eğlence amaçlı bir aktivitedir.

Dalış, antik çağlardan beri dünya çapında popüler bir eğlence olmasına rağmen, ilk modern dalış yarışmaları 1880'lerde İngiltere'de düzenlenmiştir. Sporun kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte, muhtemelen yüzme yarışlarının başlangıcındaki dalış eyleminden türemiştir.

Yarışmacılar güç, esneklik, kinestetik muhakeme ve hava farkındalığı dahil olmak üzere cimnastikçiler ve dansçılarla aynı özelliklerin çoğuna sahiptir. Her iki spor dalı da dalışla benzer özelliklere sahip olduğu için bazı profesyonel dalgıçlar aslen cimnastikçi ya da dansçıdır. Dmitri Sautin 1992 ve 2008 yılları arasında toplam sekiz madalya kazanarak en çok Olimpiyat dalış madalyası kazanma rekorunu elinde tutmaktadır.

Dalıştaki kalkış anında, dalışın iki kritik yönü belirlenir ve daha sonra uygulama sırasında değiştirilemez. Bunlardan biri dalışın yörüngesi, diğeri ise açısal momentumun büyüklüğüdür. Dönme hızı ve dolayısıyla toplam dönme miktarı açısal momentumun korunumu yasasına uygun olarak vücudun şeklini değiştirerek andan ana değiştirilebilir. Dalgıcın kütle merkezi yerçekiminin etkisi altında serbest düşüşte parabolik bir yol izler (söz konusu hızlarda ihmal edilebilir olan hava direncinin etkileri göz ardı edilir).

Dalış branşı ilgini çekiyorsa yapman gereken tek şey Antrenoryum'a üye olup derslere başlamak.