Spor Branşları

Bisiklet

Bisiklet

Bisiklet sporu, bisiklet kullanılarak yapılan rekabetçi fiziksel aktivitedir. Yol bisikleti yarışı, cyclo-cross, dağ bisikleti yarışı, pist bisikleti, BMX ve bisiklet hız yolu dahil olmak üzere çeşitli bisiklet yarışı kategorileri vardır. Yarış dışı bisiklet sporları arasında sanatsal bisiklet, bisiklet polosu, serbest stil BMX ve dağ bisikleti denemeleri yer almaktadır. Union Cycliste Internationale (UCI), bisiklet ve uluslararası rekabetçi bisiklet etkinlikleri için dünyadaki organizasyon kuruluşudur. The International Human Powered Vehicle Association, insan gücü ile çalışan araçların düzenlenmesi konusunda UCI'ye kıyasla çok daha az kısıtlama getiren bir organizasyondur. UltraMarathon Cycling Association ise birçok ultra mesafe bisiklet yarışının yürütülmesinde görev alan organizasyondur.

Bisiklet yarışları Olimpik bir spor olarak kabul edilmektedir. Bisiklet yarışları tüm dünyada, özellikle de Avrupa'da popülerdir. Bisiklet yarışlarına en çok önem veren ülkeler arasında Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya ve İsviçre yer almaktadır. Uluslararası konuma sahip diğer ülkeler arasında Avustralya, Lüksemburg, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Kolombiya bulunmaktadır.

İlk bisiklet yarışının 31 Mayıs 1868'de Paris'teki Parc de Saint-Cloud'da düzenlenen 1.200 metrelik bir yarış olduğu kabul edilir. Yarışı, lastik tekerlekli ahşap bir bisiklet süren gurbetçi İngiliz James Moore kazanmıştır. Makine şu anda Ely, Cambridgeshire, İngiltere'deki müzede sergilenmektedir. Olimpik Hareketin 1896 Yaz Olimpiyatlarında yükselişinden bu yana, bisiklet her Yaz Olimpiyat Oyunlarında yarışmacı bir etkinlik olmuştur.

Bisikletini alıp Antrenoryum'a gel ve eğitmeninden branşın inceliklerini öğren.