Spor Branşları

Yelken

Yelken

Yelken sporu, çeşitli yelken federasyonları ve yat kulüpleri aracılığıyla onaylanan çeşitli rekabetçi yelken formatlarını içerir. Yarış disiplinleri, bir yelkenli tekne filosu içinde, bir çift arasında veya takımlar arasında yapılan maçları içerir. Ayrıca, hız rekorları kırmayı içeren özel yarışmalar da vardır. Yarış formatları hem kapalı parkurları hem de noktadan noktaya yarışmaları içerir. Bunlar korunaklı sularda, kıyılarda veya açık okyanusta olabilir. Çoğu yarışma, temelde beceriye dayalı bir yarışma sağlamak için tek tip yelkenli tekne gerektiren ya da sınıflandırma veya handikaplar oluşturmak için yelkenli tekneleri derecelendiren tanımlanmış sınıflar veya derecelendirmeler dahilinde gerçekleştirilir.

Yelken etkinliklerinin çoğunluğu, erkek ve kadınların ya bireysel olarak ya da takımın bir parçası olarak eşit şartlarda birlikte yarıştığı etkinliklerdir.

Suda, birden fazla tekne arasındaki yelken yarışması, genellikle birden fazla bireysel yarıştan oluşan ve yarış serileri boyunca en iyi performansı gösteren tekne mürettebatının genel kazanan olduğu bir yelken yarışıdır. Büyük yatlardan sandal yarışlarına kadar çok çeşitli yarış türleri ve yarış için kullanılan yelkenli tekneler vardır. Yarışların çoğu korunaklı sularda şamandıralar veya benzeri işaretler etrafında yapılırken, bazı uzun açık deniz yarışları açık sulardan geçmektedir. Yarışlar için küçük sandallar, katamaranlar, öncelikle seyir için tasarlanmış tekneler ve amaca yönelik inşa edilmiş yarış tekneleri de dahil olmak üzere her türlü tekne kullanılmaktadır. Yelken Yarış Kuralları yat yarışları, rüzgar sörfü, uçurtma sörfü, model tekne yarışları, sandal yarışları ve rüzgardan güç alan birden fazla tekne ile bir parkur etrafında yapılan hemen hemen tüm diğer yarış türlerini yönetir.

Teknenin yelkenlerinin büyüklüğü, uzunluğu, gövdesinin ağırlığı ve şekli de dahil olmak üzere birçok tasarım faktörü bir teknenin bir parkuru tamamlama hızı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu farklılıklar nedeniyle, çok farklı teknelerde yelken açıyorlarsa, bir yarıştaki yelkencilerin becerilerini karşılaştırmak zor olabilir.

Antrenoryum'da yelken branşındaki eğitmenlerimize ders talebi gönderebilir ve spora başlayabilirsin.