Spor Branşları

Muaythai

Muaythai

Muaythai bazen Tay boksu olarak da anılan, ayakta vuruşun yanı sıra çeşitli kenetlenme tekniklerini kullanan bir dövüş sporudur. Bu disiplin, yumrukların, dirseklerin, dizlerin ve inciklerin birlikte kullanılmasıyla karakterize edildiği için ''sekiz uzuv sanatı'' olarak bilinir. Muay Thai, 20. yüzyılın sonlarından 21. yüzyıla kadar Tayland'dan batılılaşmış uygulayıcıların dünya çapında Muay Thai kuralları altında maçların yanı sıra kick boks ve karışık kurallı maçlarda yarışmaya başlamasıyla uluslararası alanda yaygınlaşmıştır.

Muaythai'ın tarihi, Kral Naresuan'ın askerleri tarafından uygulanan bir barış zamanı dövüş sanatı olarak en azından 16. yüzyıla kadar izlenebilir. Kral 14. Louis tarafından 1687 yılında Siyam Krallığı'na gönderilen Fransız diplomat Simon de la Loubere'in ünlü eseri ve Ayutthaya Krallığı Birmanya-Siyam Savaşı'nda (1765-1767) muayboran ve dolayısıyla muaythai başlangıçta toimuay ya da sadece muay gibi daha genel isimlerle anılmıştır. Gerçek savaşta kullanılmak üzere pratik bir dövüş tekniği olmasının yanı sıra Muay, rakiplerin eğlence için izlemeye giden seyircilerin önünde dövüştüğü bir spor haline geldi. Bu muay müsabakaları giderek yerel festivallerin ve kutlamaların, özellikle de tapınaklarda düzenlenenlerin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Sonunda, daha önce çıplak yumrukla dövüşen dövüşçüler ellerinin ve kollarının etrafına kenevir ipi takmaya başladılar. Bu tür maçlara ''muay khat chueak'' denirdi.

International Federation of Muaythai Associations (IFMA) kural ve yönetmeliklerine göre muaythai, vücut uzuvlarının her bölümünü kullanan bir dövüş sanatıdır, bu nedenle yumruk, tekme, diz ve dirsek dahil her vuruşa izin verilir. Genel olarak, bir vuruşun puan sayılabilmesi için rakip tarafından engellenmeden veya korunmadan vurulması gerekir. Vuruşlar ayrıca rakibin eldivenine, ön koluna, ayağına veya kaval kemiğine isabet ederse puan alamaz. Kasıklara yapılan vuruşlar kurallara aykırıdır ve kasıtlı olduğu tespit edilirse faul olarak sayılır. Her iki muaythai dövüşçüsü de raundun sonunda aynı puana sahipse, kazanan hangi dövüşçünün daha güçlü vuruş yaptığına göre belirlenir.

Resmi muaythai teknikleri iki gruba ayrılır. Mae mai veya ''büyük teknikler'' ve luk mai veya ''küçük teknikler''. Muaythai genellikle rakiplerin birbirleriyle darbe alışverişinde bulunduğu bir yıpratma dövüşü sanatıdır. Bu kesinlikle Tayland'daki geleneksel stilistler için geçerlidir ancak darbeye karşı darbe alışverişinde bulunan tay tarzının artık elverişli olmadığı çağdaş dünya dövüş pistinde daha az popüler bir dövüş şeklidir. Muaythaidaki neredeyse tüm teknikler, her tekme, yumruk, dirsek ve blokta kalçayı döndürerek tüm vücut hareketini kullanır.

Muaythai derslerine başlamak için tek yapman gereken Antrenoryum'a üye olup, ders talebini oluşturman.