Spor Branşları

Wushu

Wushu

Wushu, sert ve yumuşak ve eksiksiz bir dövüş sanatı ve aynı zamanda tam temaslı bir spordur. Çin dövüş sanatlarına referansla uzun bir geçmişe sahiptir. Geleneksel Çin dövüş sanatlarının uygulanmasını standartlaştırma çabasıyla 1949 yılında geliştirilmiştir.

''Wushu'' çincede, dövüş sanatları için kullanılan bir terimdir. ''wu'' ifadesi askeri veya dövüş demek ''shu'' ise sanat anlamına gelmektedir. Günümüzde Wushu, her iki yılda bir Dünya Wushu Şampiyonası düzenleyen Uluslararası Wushu Federasyonu (IWUF) altında uluslararası bir spor haline gelmiştir. Wushu, Asya Oyunları, Doğu Asya Gençlik Oyunları, Güneydoğu Asya Oyunları, Dünya Savaş Oyunları ve diğer çeşitli çoklu spor etkinliklerinde resmi bir etkinliktir.

1958 yılında hükümet dövüş sanatları eğitimi için bir organizasyon kurmuştur. Çin Devlet Fiziksel Kültür ve Spor Komisyonu, başlıca sanatların çoğu için standart formların oluşturulmasına öncülük etti. Bu dönemde standart formları, öğretim müfredatını ve eğitmen derecelendirmesini içeren ulusal bir Wushu sistemi kurulmuştur. Wushu hem lise hem de üniversite düzeyinde tanıtıldı. Bu yeni sistem, Çin dövüş sanatlarıyla ilişkili genel fikirlerin yanı sıra tüm stil ve formlardan ortak unsurları bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Sert, yumuşak, iç, dış gibi stilistik kavramların yanı sıra Shaolin, Tai chi, Wudang ve diğerleri gibi okullara dayalı sınıflandırmaların hepsi tek bir sisteme entegre edildi. Wushu, Çin'de dövüş sanatları eğitimi için hükümet destekli standart haline geldi.

Antrenoryum'da en kaliteli ve yetkin wushu antrenörlerini bulabilir ve branşın bütün inceliklerini öğrenmeye başlayabilirsin.