Spor Branşları

Dans

Dans

Dans, doğaçlama ya da bilinçli olarak seçilmiş hareket dizilerinden oluşan bir performans sanatı biçimidir. Bu hareketin estetik ve genellikle sembolik bir değeri vardır. Dans, koreografisine, hareket repertuarına veya tarihsel dönemine veya kökenine göre kategorize edilebilir ve tanımlanabilir.

Teatral ve katılımcı dans bağlamları arasında önemli bir ayrım yapılmalıdır ancak bu iki kategori her zaman tamamen ayrı değildir. Her ikisinin de sosyal, törensel, rekabetçi, erotik, dövüşsel veya kutsal özel işlevleri olabilir. Dövüş sanatları, cimnastik, amigoluk, artistik patinaj, senkronize yüzme, bando yürüyüşü ve diğer birçok atletizm türü de dahil olmak üzere diğer insan hareketi biçimlerinin bazen dans benzeri bir niteliğe sahip olduğu söylenir.

Erken dönem dansa ilişkin arkeolojik kanıtlar arasında Hindistan'ın Madhya Pradesh bölgesindeki Bhimbetka Kaya Sığınaklarında bulunan 10.000 yıllık resimler ve M.Ö. 3300'lere tarihlenen dans eden figürlerin tasvir edildiği Mısır mezar resimleri yer almaktadır. Yazılı dillerin icadından önce dansın, hikayeleri bir nesilden diğerine aktaran sözlü ve performans yöntemlerinin önemli bir parçası olduğu öne sürülmüştür.

Dans çalışmaları, birçok yükseköğretim kurumunun sanat ve beşeri bilimler programları aracılığıyla sunulmaktadır. Bazı üniversiteler dans alanında Bachelor of Arts ve daha yüksek akademik dereceler sunmaktadır. Bir dans çalışması müfredatı, dans pratiği ve performansı, koreografi, etno-koreoloji, kinesiyoloji, dans notasyonu ve dans terapisi dahil olmak üzere çok çeşitli dersleri ve konuları kapsayabilir. Son zamanlarda, dans ve hareket terapisi bazı okullarda öğrenme güçlüğü, duygusal ve davranışsal engeller veya dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan öğrenciler için matematik derslerine entegre edilmiştir. Ayrıca dans, 1930'lardan beri olimpiyat sporunun bir parçası olmaya çalışmaktadır.

Antrenoryum'a üye olup, dans eğitmenlerimizle iletişime geçebilir ve keyifli bir süreci başlatabilirsin.