Spor Branşları

Zihinsel Performans

Zihinsel Performans

Zihinsel performans antrenörü, sporcuların rekabette tutarlı bir şekilde iyi performans göstermeleri için zihinsel beceriler geliştirmelerine yardımcı olur. Bu, sporun fiziksel ve taktiksel bileşenlerine odaklanan bir baş antrenöre benzer. Zihinsel performans antrenörleri, zihinsel güçlü yönlerini belirlemek ve performanslarını artırmak için zihinsel engelleri aşmak üzere sporcularla bire bir veya gruplar halinde çalışır. Zihinsel performans antrenörleri her yetenekten ve yaştan sporcuyla çalışır.

Bir zihinsel performans antrenörü, sporculara güven gibi zihinsel becerilerini geliştirme, yüksek antrenman talepleriyle başa çıkma, rekabet baskısı altında iyi performans gösterme ve sezon boyunca ortaya çıkan beklenmedik zorlukların üstesinden gelme gibi birçok düzeyde yardımcı olur. Yarışmak zorlu bir iştir. Sporcuların zorluklara göğüs germek ve sıkıntıların üstesinden gelmek için zihinsel olarak hazırlıklı olmaları gerekir. Zihinsel performans antrenörleri, sporculara, odaklanmayı iyileştirmek, istikrarlı bir güven geliştirmek, performans kaygısını yönetmek ve rekabetçi bir sporcu olmanın getirdiği günlük zorluklarla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmek için belirli zihinsel beceriler ve stratejiler öğretir.

Bir hareketin zihinde canlandırılması sırasında ilgili kaslarda, o hareketin uygulamalı olarak yapıldığı zamanda olduğu gibi elektrik akımlarının oluştuğu tespit edilmiştir. Bu yüzden sporcuların kendi spor dallarında öğrenmek veya geliştirmek istedikleri becerileri doğru şekliyle zihinde canlandırmaları, daha çok tekrar yapmalarını sağlayacağı için yararlıdır. Zihinsel antrenman koordinasyon gelişimde etkili bir yöntemdir. Sporcunun uygulayacağı teknik ve taktik karmaşıklaştıkça zihinsel antrenman daha da önem kazanır.

Zihinsel antrenmanlarda yapılacak olan hareketin uygulama olmaksızın yoğun bir şekilde zihinde canlandırılması gereklidir. Vücut bilinçli hareketlerinin tamamında beynin verdiği emirlere uymak durumundadır. Bu yüzden zihinsel antrenman, fiziksel antrenman ile birlikte düşünülmeli ve antrenman programları kapsamında mutlaka yer almalıdır. Sen de bu tür antrenmanlar yaparak zihinsel anlamda güçlenmek, performansını arttırmak ve zorlukların üstesinden gelmek istiyorsan Antrenoryum'a üye ol.