Spor Branşları

Buz Pateni

Buz Pateni

Buz pateni altında metal bulunan ayakkabılarla buzun üstünde kayılarak yapılan spor branşıdır. Buz pateni, doğal olarak donmuş göl, kanal, akarsu gibi buzların üstünde veya insan yapımı buz pistlerde yapılabilir.

Araştırmalar göstermektedir ki ilk defa, 4 bin yıl önce Finlandiya'da, kış seyahatlerinde enerjiden kazanmak için buzun üstünde kayılmıştır. Gerçek anlamıyla paten ise 13-14. yüzyıllarda, Hollandalı'ların, patenlerin uçlarına keskinleştirilmiş metaller eklemesiyle başlamıştır. O günlerden itibaren patenler, temelde aynı şekilde üretilmiştir.

İlk paten kulübü 1742 yılında İskoçya'da kuruldu. 19. yüzyılın başlarında ise buz pateni İngiltere'de oldukça popüler hale gelmişti ki basında sonuçları yer alan ilk paten müsabakaları bu tarihlerde düzenlendi. Hatta 1879 yılında İngiltere'nin çeşitli bölgelerinden profesyonel buz patencileri, Cambridge'te toplanıp National Skating Association'ı kurdular.

Alanında uzman buz pateni eğitmenlerimizle birlikte kaymaya başlayabilirsin. Tek yapman gereken Antrenoryum'a üye olmak ve ders talebini oluşturmak.