Spor Branşları

Buz Hokeyi

Buz Hokeyi

Buz hokeyi geniş düz bir buz üzerinde, pak adı verilen plastik bir top ile iki takım arasında oynanan spor branşıdır. Pak, yüksek seviye maçlardan önce, buz zemindeki çatlamaları ve topun ekstra sekmesini önlemek adına dondurulur. Buz hokeyinde topa vurmak için uzun L harfi şeklinde ve odun, grafit gibi materyallerden yapılmış sopalar kullanılır. Oyuncular bıçağı özel malzemelerden üretilmiş patenler, kalın ve darbeye dayanıklı eldiven, dizlik, dirseklik, omuzluklar, bedenin oyun sırasında zarar görmemesi için özel malzemelerle beslenmiş koruyucu özel formalar giyer ve koruyucu kask takarlar.

Buz hokeyi müsabakasında her iki takım da biri kaleci olmak üzere 6'şar oyuncudan oluşur. Takımlar bir kaleci, iki savunma oyuncusu ve üç ileri alan oyuncusu düzeninde oynar. Çok hızlı, tempolu, yüksek mücadele ve enerji gerektirmesi nedeniyle her birkaç dakikada bir oyuncu değiştirilir. Oyuncu değişimi oyun durdurulmadan yapılır. İleri alan oyuncuları diski rakip kaleye götürürken atak bölgesine girişte diski süren oyuncu en önde, disk de onun önünde olmalıdır. Gol olması için kaleye giren diske sopayla vurmuş olmak gerekir. Pak her yerde ve her zaman tekmelenebilir ancak tekmelenerek gol atılamaz. Eğer bir hücum oyuncusunun tekmelediği pak, başka bir oyuncuya veya sopasına, kaleci ya da hakemlere çarparak kaleye girerse gol olmaz.

Buz hokeyi Kuzey Amerika'da ve Avrupa'da birçok ülkede oynanmaktadır. Özellikle Kanada, Finlandiya, Letonya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde oldukça popülerdir ki Kanada ve Letonya'da milli spor olarak görülmektedir. Erkeklerde buz hokeyi 1924 Kış Olimpiyatları'ndan beri kış oyunlarında yer almaktadır. Kadınlarda ise buz hokeyi 1998 yılında, kış olimpiyat oyunları takviminde yer almaya başladı. Kuzey Amerika'nın Ulusal Hokey Ligi (National Hockey League) en güçlü profesyonel hokey ligidir. Bu ligde uygulanan kurallar, olimpiyatlardaki hokeyden biraz farklılık göstermektedir. Kayıt altına alınan ilk organize hokey maçı Kanada'da Montreal, Quebec'de McGill Üniversitesi öğrencilerince oynanmıştır.

Antrenoryum'a üye olabilir ve vakit kaybetmeden alanında uzman buz hokeyi eğitmenlerimizle çalışmaya başlayabilirsin.