Spor Branşları

Voleybol

Voleybol

Voleybol branşı 1845 yılında, Beden Eğitimi öğretmeni William Morgan tarafından, iş adamlarına beden eğitimi ve spor alıştırmaları yaptırırken ortaya çıkmıştır. Belirli bir zaman sonra bu çalışmaları daha keyifli bir hale getirmek için sıkıcılıktan uzak, oyunsal nitelik taşıması amaçlanmıştır.

William Morgan, bu branşın gençler arasında yayılmasını amaçlamıştır. Morgan, ortaya çıkardığı bu branşın basketbol kadar fiziksel temasa dayalı olmasını istememiştir. Birkaç spor dalının özelliklerini bir araya getirmiştir. Böylece voleybolu ortaya çıkarmıştır ve bu oyuna Mintonette adını vermiştir. Mintonette adıyla ilk olarak ABD'de oynanmıştır.

William Morgan tenis filesini almıştır ve filenin yüksekliğini 1.83 m olarak belirlemiştir. Springfiel Koleji'nde 1896 yılında yapılan görüşmeler sonrasında Morgan'ın koymuş olduğu Mintonette adı değiştirilmiştir ve günümüzde hala kullanılan Volleyball (Voleybol) adını almıştır.

Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) 1947 de Paris'te kurulmuştur. Günümüzde 100'den fazla ülke FIVB üyesidir. Voleybol dünyada yaklaşık olarak 150 milyonu aşkın oyuncusu ile en popüler branşlar arasında yer almaktadır.

Voleybol eğitmeni mi arıyorsunuz? Doğru adrestesiniz!

En donanımlı ve amacınıza en uygun eğitmenleri Antrenoryum'da bulabilirsiniz.

Antrenoryum'a gel, eğitmenini bul ve hemen başla!