Spor Branşları

Geriatrik Egzersiz

Geriatrik Egzersiz

Geriatrik sıfatı, yaşlı kişilerle ilgili veya onlarla ilgili anlamına gelir. O halde geriatrik zindeliğin önemi, yaşamın tüm aşamalarında zindeliği korumanın önemidir. Bu terim hem zihinsel hem de fiziksel uygunluk için geçerlidir.

Yaşlı popülasyonlarda hem fiziksel zindeliğin hem de zihinsel zindeliğin değerinin birkaç önemli olumlu sonucu olduğu kabul edilmiştir. Geriatrik zindeliğin sürdürülmesi, hem işlevselliğin korunmasına hem de hastalık ve yaralanmaların önlenmesine yardımcı olmanın yanı sıra kırılganlığı azaltır ve yaşam kalitesini artırır.

Beyin zindeliğinin bunama riskini azalttığını ortaya koyan araştırmalarla birlikte, geriatrik zihinsel zindeliğin önemi daha da belirginleşmektedir. Masa oyunları ve bulmacalar yaygın olarak tavsiye edilse de, sadece zihinsel faaliyetlere odaklanmak tek yaklaşım değildir. Örneğin American Senior Fitness Association, zihinsel zindeliğin fiziksel zindelik programına entegre edilmesine odaklanan bir programda eğitim vermektedir.

Bir egzersiz rutini oluşturmak isteyen yaşlı bir yetişkinseniz, ideal olarak haftanıza 150 dakikalık orta düzeyde dayanıklılık aktivitesi ekleyebilmelisiniz. Bu, yürüyüş, yüzme, bisiklete binme ve güç, esneklik ve dengeyi geliştirmek için her gün biraz zaman ayırmayı içerebilir. Daha sağlıklı bir yaşlılık dönemi için Antrenoryum hizmetinizde.