Spor Branşları

Fonksiyonel Antrenman

Fonksiyonel Antrenman

Foksiyonel antrenman, fırlatma, itme, çekme, zıplama ve ivmelenme gibi hareketlerin değişik sıralarda, tekrarlarda ve zorluklarda yapılmasını içeren ve tüm vücudu çalıştıran kapsamlı ve yoğun antrenmanlardır. Zorluk seviyeleri kademeli olarak arttırılarak hem sakatlık riski azaltılır hem de sporcuların daha hızlı, daha dengeli, daha esnek ve dayanıklı hale gelmeleri amaçlanır.

Fonksiyonel antrenmanlar kişilerin spor geçmişi, anlık kondisyon, esneklik ve kas gücü dikkate alınarak özelleştirilebilir. Yeni başlayanlar için vücut ağırlıklarıyla uygulanacak egzersizler tercih edilirken, ileri seviyedeki kişiler için ekstra ağırlıklar kullanılarak, daha fazla tekrar ve daha az dinlenme ile yoğun programlar uygulanmaktadır.

Foksiyonel antrenmanların farkı bütünsel bir yaklaşım izlemesidir. Hareketler doğal akışında yapılarak, gerekli kas grupları ayrı ayrı güçlendirilir. Aksi takdirde, kas grupları arasında güç farkları oluştuğunda bu durum eklemlere, tendonlara ve güçsüz kaslara haddinden fazla yük bindirebilir ve büyük sakatlıklara sebebiyet verebilir.

Antrenoryum'da, spor bilimleri mezunu ve antrenman bilimleri konusunda uzman eğitmenlerimiz, sizleri fonksiyonel antrenmanlarla buluşturmak istiyor. Haydi Antrenoryum'a gel ve değişimi başlat!