Spor Branşları

Atletizm

Atletizm

Atletizm koşma, atma, atlama ve çoklu yarışma disiplinlerini kapsayan, atletlerin güç ve yeteneklerinin tamamını kullandığı ve hem rakipleriyle hem kendi limitleriyle yarıştıkları en temel spor branşlarındandır. Tarihin en eski branşlarından atletizmde, bilinen ilk koşu yarışı milattan önce 3800'lü yıllarda Mısır'da gerçekleşmiştir.

Koşma, yürüme, atlama ve savurma gibi insanın en temel doğal hareketlerinden kaynaklanan atletizm, antik vücut kültürünün ve olimpiyatların en önemli bölümünü oluşturmuştur. Eski Olimpiyat Oyunları, yalnızca spor yarışmalarının düzenlendiği etkinlikler değil, aynı zamanda sporun, sanat ve kültürle birleştiği büyük şenliklerdi. Modern olimpiyatlar söz konusu olduğunda isedünyanın en önemli spor organizasyonu olarak görülen olimpiyatların, en merakla beklenilen, üzerine en çok tartışılan ve heyecan duyulan branşlarının başında atletizm gelmektedir.

Atletizm, dolaşım ve solunum sistemi gibi fizyolojik özelliklere olumlu etkileri ile genel verim yeteneğini artırır. Ayrıca temel fiziksel özelliklerden olan kuvvet, sürat, dayanıklılık, hareketlilik ve beceri gibi motorik özellikleri geliştirmede önemli yer tutar.

Antrenoryum, amacınıza en uygun atletizm eğitmenini bulmanız için burada.

Antrenoryum'a gel, eğitmenini bul ve koşmaya başla!