Spor Branşları

Hentbol

Hentbol

Hentbol dünya çapında oynanan bir takım sporudur. Hentbol, çoğu spor dalı gibi çeşitli hareketlerin bir arada yapıldığı, tüm takımın yüksek performans göstererek kendi takım arkadaşları ile birlikte rakibe karşı iyi oynama ve üstünlük kurma amacını taşıyan kombine bir branştır. Modern hentbol, değişen kurallar ile sporculardan üstün sportif performans bekleyen hızlı bir oyun haline gelmiştir. Oyuncular sıçrama, koşu, yön değiştirme, pas, kale atışı ve teknik hareketler gibi farklı birçok aksiyonu oldukça kısa bir sürede istenilen taktikler doğrultusunda uygularlar.

Hentbolcular vücutlarının alt ve üst eksremitelerini oldukça yoğun olarak kullanmak zorundadırlar. Örneğin koşular, sıçrama, atlama hareketleri alt ekstremite için ve tutma, itme, blok, kale atışı gibi hareketler ise üst ekstremite için kuvvet ve beceri gerektiren hareketlerdir.

Hentbol oyunu, sporcunun kollektif düşünme ve hareket etme alışkanlıklarını en iyi şekilde geliştirir. Oyunda sporcular kendi ilgi ve isteklerini takımın gereklerine uydurmak zorunda kalarak iş birliği düzeninde çalışmaya itilirler. Bunun sonucu olarak da yalnızca kollektif oyunun, iş birliğinin kendilerini başarıya ulaştıracağını öğrenirler.

Hentbol kişilik eğitimi üzerinde büyük etkinlik gösterir ve özellikle irade gücü, cesaret, azim ve dürüstlük gibi özellikleri geliştirir.

Antrenoryum'da amaçlarına ve imkanlarına uygun hentbol eğitmenini bulabilirsin.

Antrenoryum'a gel, ve hentbola başla. Antrenoryum, senin için burada!