Spor Branşları

Basketbol

Basketbol

Basketbol iki takımla oynanır. Takımların amacı rakibin potasına sayı atmak ve rakibin sayı yapmasını engellemektir. Oyun süresince en fazla sayı atan takım maçın kazananı olacaktır.

Oyun her iki takımdan bir oyuncunun hava atışına katılması ile başlar. Top eldeyken adım atılamaz; pas vererek ya da top sürerek oyuna devam edilir. Müsabaka süresince hücum yapan takım kendi sahasından 8 saniye içerisinde çıkmak zorundadır ve rakip takımın potasına 24 saniye içerisinde atış yapmalıdır, top karşı takıma veya potaya temas ettiğinde 24 saniye sıfırlanmaktadır. Oyun süresi bittiğinde skor eşit ise 5 dk‟lık uzatmaya gidilir. Basketbol maçını üç hakem yönetir. Ayrıca oyun süresi, skorlar, fauller, 24 saniye, top hakimiyeti, oyuncu değişimi ve molaları takip eden masa hakemleri bulunmaktadır.

Basketbol tarih olarak 1891 yılına dayanmaktadır. Beden eğitimi öğretmeni James Naismith, bir kabileden etkilenerek basketbolu oyun haline getirmiştir. James Naismith basketbolu ABD‟ nin Massachusetts eyaletinde, Springfield Genç Erkekler Birliği (YMCA) Eğitim Okulu‟nda öğrencilerine oynatmıştır. Basketbol öncelikle atlet ve beyzbolculara, kış antrenmanı yaptırmak amacıyla oynatılmıştır. Oyundaki amaç tahta sepetten topu geçirmek olmuştur. İlk oynanış zamanlarında 20 dakikalık 3 devre şeklinde oynanmıştır ve her takımda 7 oyuncu bulunmaktadır. Adını ''sepet topu'' anlamından aldığı için sonrasında ''basketbol'' adı verilmiştir.

Basketbol oyun kurallarına Türkiye Basketbol Federasyonu'nun web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Antrenoryum, aradığın basketbol antrenörünü bulman için burada!

Antrenoryum'a gel, basketbolunu geliştir!